İade

SİPARİŞ İPTALİ

didhomeware.com'dan vermiş olduğum siparişi iptal edebilir miyim?

Siparişiniz kargoya teslim edilmemişse, e-posta (did@didhomeware.com) ile  veya 09:00-18:00 saatleri arasında (212) 603 59 89 iletişim hattımızı arayarak yada (212) 603 59 89 nolu whatsapp business hattımızdan yazarak talebinizi iletebilirsiniz. Sipariş iptali talebiniz onaylandıktan sonra, siparişinizin ödemesi kredi kartınızdan alındı ise, kartınıza iade işlemi yapılacaktır. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.

İADE VE DEĞİŞİM

didhomeware.com'dan satın almış olduğum ürünleri iade edebilir miyim?

a. didhomeware.com’dan yaptığınız alışveriş sonucunda mutlu olmanız temel prensibimizdir. Ürününüzü iade etmek isterseniz size aşağıdaki koşullar çerçevesinde en hızlı şekilde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

  • i. Teslim tarihi 14 günü geçmemiş, ürün koruma bandı açılmamış, etiketleri sökülmemiş ve kullanılmamış, yeniden satılabilirlik özelliği bozulmamış ürünlerinizi tüm aksesuarları ile birlikte, faturasını kargoya ekleyerek aşağıda belirtilen adrese iade gönderebilirsiniz. Kurumsal faturalarda iade fatura kesilmesi gerekir. Bu koşullara uymayan iadeler kabul edilmeyerek size karşı ödemeli olarak geri gönderilecektir. Bu nedenle ürünleriniz size ulaştığında bozulmasına sebep olmayacak şekilde en kısa sürede denemenizi ve uygun olmadığını düşündüklerinizi, yukarıda belirtildiği şekilde iade göndermenizi öneriyoruz.
  • ii. MNG Kargo ile iadelerinizi gönderebilirsiniz. Kargodan hasarlı gelen ürünler ve üründen kaynaklanan herhangi bir kusur sebebiyle hariç, iade ve değişim ürünlerin kargo bedelleri müşteriye aittir.

b. İade ettiğiniz ürünlerin iade şartlarına uygunluğunu kontrol edildikten sonra kabul edilen iade taleplerine ait geri ödemeler 3 (üç) iş günü içerisinde bankaya iletilmektedir. İade ve değişim ürünlerin kargo bedelleri müşteriye aittir. Geri ödemeniz bankanız tarafından ödeme aracınıza ödeme yaptığınız şekilde (taksitli alışverişler taksitli iade edilir) yapılır. Bu sürecin ilerleme hızı tamamen bankanızın iç süreçlerine bağlıdır.

İade koşulları nelerdir?

a. Teslim tarihi 14 günü geçmemiş olmalıdır.

b. Ürün orijinal ambalajı bozulmadan açılmış ve aynı şekilde geri kapatılmış olmalıdır.

c. Ürün etiket ve varsa logoları çıkarılmamış olmalıdır.

d. Ürün yeniden farklı bir müşteriye satılabilir durumda olmalıdır.

İade etme süresi kaç gündür?

Tüketici Kanunu’ndaki “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

İade kargosu için ücret ödeyecek miyim?

Kargodan hasarlı gelen ürünler ve üründen kaynaklanan herhangi bir kusur sebebiyle hariç, iade ve değişim ürünlerin kargo bedelleri müşteriye aittir. İade kargonuzu MNG kargo ile gönderebilirsiniz. Ücret iadeniz kargo ücreti düşülerek gerçekleştirilir.

didhomeware.com'dan satın almış olduğum bir ürünü değiştirebilir miyim?

didhomeware.com üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerinizde değişim işlemi yapılabilmektedir. İade koşullarına uyan didhomeware.com ürünlerinizi dilediğiniz bir ürün ile değiştirebilir veya iade edebilirsiniz. İade ürünlerde ürün karşılığı İade Ürün Kartı alabilir ve bu kartı süresiz olarak didhomeware.com’da kullanabilirsiniz. Değişim ürünlerin kargo bedelleri müşteriye aittir.

İade işleminden sonra geri ödemem ne kadar sürede yapılır?

İadeleriniz depomuza ulaştıktan sonra ürün iade koşullarını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir ve iadesi uygun olan ürünleriniz ile ilgili işlemler 3 iş günü içinde tamamlanarak ücret iadesi işlemleri tamamlanır. İade işlemleriniz didhomeware.com tarafından tamamlandığında e-posta ile bilgilendirileceksiniz. Bu aşamadan sonra iadenin hesabınıza geçme süresi bankanız süreçlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

X